یکی از پرکاربردترین تجهیزات برقی که اکثر افراد برای محافظت از وسایل برقی در منزل یا محیط کار از آن استفاده می‌کنند محافظ برق است.هر کدام از محافظ های برق کاربرد و وظیفه ی خاصی دارندبه طور مثال محافظ برق کامپیوتر برای حفاظت از کامپیوتر و تجهیزات داخلی آن به کار می‌رود و محافظ ماینر برای محافظت از تجهیزات گران قیمت و کمیاب ماینر استفاده می شود.

یکی دیگر از وسایلی که به طور مداوم به جریان برق متصل است و هر لحظه با نوسانات برق رو به رو است و می‌تواند دچار آسیب شود محافظ یخچال است. در این مقاله از سیم جور می خواهیم بیشتر راجع به اینکه بهترین محافظ یخچال چیست، اهمیت استفاده از آن، معایب محافظ یخچال و قیمت آن صحبت کنیم.

بهترین محافظ یخچال چیست

به طور کلی  یکی از دلایل سوختن  هر وسیله ی برقی می تواند به وجود آمدن نوسانات برقی باشد. هر وسیله ای که یک برد الکترونیکی با نوسانات ولتاژ داشته  باشد، احتما سوختنش وجود دارد و این خود به معنای آسیب رسیدن مادی و روانی  به صاحب دستگاه است، به این دلیل که هزینه ی خرید مجدد دستگاه های برقی مانند یخچال و … زیاد است پس افراد با خرید محافظ برق آن هم با هزینه ی کم می توانند جلوی ضرر و زیان را بگیرند.

در نتیجه بهترین راه برای جلوگیری از آسیب دیدن وسایل برقی آن هم در هنگام قطع ناگهانی برق، استفاده کردن از محافظ برقی است.

قیمت محافظ یخچال

هر کدام از محافظ های یخچال قیمت‌های متفاوتی دارند و این تفاوت قیمت به میزان آمپر و امکاناتی مانند مدت زمان تاخیر بستگی دارد.

نوسان برق چیست؟

در واقع نوسان برق همان افزایش ناگهانی و کوتاه مدتی (سه نانوثانیه) در ولتاژ است که آنرا بطور قابل توجهی بیشتر از میزان استاندارد بالا می‌برد.

محافظ یخچال چیست؟

محافظ یخچال فریزر یک وسیله الکتریکی است که با توجه به عملکردی که دارد می تواند  از آسیب دیدن یخچال جلوگیری کند و باعث افزایش طول عمر آن شود.عمر مفید محافظ یخچال ارتباط مستقیم  با نوع دستگاه، میزان نوسانات وارده و برند و کیفیت محصول دارد؛ همچنین نحوه استفاده از این تجهیزات بسیار اهمیت دارد مثلا استفاده از محافظ یخچال برای کولر می تواند کارایی محصول را به طور قابل توجهی کم کند.

دلیل این که باید محافظ یخچال بخریم

از چالش‌های بزرگی که اکثر اوقات با آن روبرو هستیم وجود نوسانات شدید برق است که می‌تواند خسارات بسیاری ایجاد کند. از مهم‌ترین علت های نوسان برق می‌توان به اتصالی، فرسودگی سیم‌های برق، رعد و برق، افزایش فشار برق و … اشاره کرد

به وجود آمدن هر کدام از علت های بالا می‌تواند منجر به آسیب دیدن، سوختن موتور یا نیم سوز شدن قطعات وسایل برقی شود و چون که تجهیزات برقی همچون یخچال بسیار گران قیمت هستند و آسیب دیدن آن‌ها می‌تواند خسارات بسیاری را به همراه داشته باشد، بهترین راه در این شرایط استفاده از محافظ یخچال تا در صورت بروز نوسان ولتاژ، محافظ یخچال فریزر جریان ورودی برق را قطع کرده و بعد از عادی شدن شرایط دوباره جریان را به یخچال باز میگردد؛ به این صورت مطمئن می شویم  که هیچ آسیب یا خطری تجهیزات برقی شما را تهدید نمی‌کند.

یکی از مواردی که ما را برای خرید محافظ یخچال مطمئن میکند این است که باعث صرفه جویی در هزینه های احتمالی می شود.

مزیت های خرید محافظ یخچال

خرید محافظ یخچال موارد مثبت بسیاری را به همراه دارد که در ادامه به بعضی از آن‌ها می پردازیم.از مهم‌ترین مزیت های خرید محافظ برق جلوگیری از آتش سوزی است؛ به این دلیل که بعضی از مواقع آنقدر میزان نوسان برق بالاست که منجر به آتش سوزی می‌شود.

ازاینکه قطعات  بیش از حد داغ شوند جلوگیری می‌کند. بعضی از مواقع جرقه‌های ناشی از نوسان برق باعث داغ شدن قطعات می‌شود و محافظ برق از ایجاد این اتفاقات جلوگیری می‌کند.

مانع  ذوب شدن قطعات پلاستیکی یخچال، میکروپردازنده و بردهای اینورتر یخچال می‌شود.باعث افزایش کیفیت و طول عمر یخچال می شود.

ویژگی‌های محافظ یخچال

یک محافظ یخچال مناسب و کاربردی ویژگی‌های مختلفی دارد که در ادامه تنها به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم

اقتصادی

یکی  از مهم‌ترین فاکتورهایی که اکثر افراد هنگام خرید به آن توجه می‌کنند قیمت است و خرید یک محافظ یخچال باکیفیت که قیمت مناسبی داشته باشد.

میزان آمپر

یکی از سوال های مهمی که هنگام خرید لازم است از فروشنده بپرسیم میزان آمپر آن محافظ یخچال است .

 در واقع میزان آمپر محافظ باید متناسب با مصرف انرژی یخچال شما باشد تا بتواند از تجهیزات در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت کند، اگر میزان آمپر کمتر از مصرف برق یخچال شما باشد طبیعتا کارایی و تاثیر ندارد، این موضوع را می‌توان در تفاوت محافظ یخچال و لباسشویی متوجه شد

تایم تاخیر

منظور از تایم تاخیر این است که چه مقدار پس از قطع شدن جریان برق، دستگاه به حالت عادی باز گردد. شما می‌توانید متناسب با نیاز و نوع تجهیزات از محافظ یخچال‌هایی استفاده کنید که مدت تاخیر متفاوتی دارند.

میزان راحتی هنگام استفاده

یکی از مواردی که بعضی از افراد  هنگام خرید در نظر دارند، نحوه بکارگیری تجهیزات است. به طور معمول برای راه‌اندازی محافظ یخچال فقط لازم است دو شاخه مربوط به یخچال را به یکی از پریزهای محافظ وصل کنید و منتظر بمانید تا چراغ سبز محافظ که به معنی شرایط استاندارد است روشن شود.

ایمنی و کیفیت

تجهیزات برقی اگر ایمن یا باکیفیت نباشند، طبیعتا خسارات زیادی را به بار می آورند ؛ در نتیجه حتما محصولی را خریداری کنید که به کیفیت آن اطمینان دارید

کدام یخچال‌ها به محافظ نیاز دارند؟

با توجه به اینکه قیمت یخچال‌ها خیلی بالاست بهتر است برای همه نوع یخچال‌ یک محافظ یخچال ایمن خریداری کنید؛ اما آن دسته از یخچال‌هایی که حتما باید مجهز به محافظ باشند عبارتند از:

یخچال‌هایی که دارای کمپرسور معمولی هستند و یا یخچال‌هایی که اینورتر ندارند نیاز به محافظ یخچال دارند.همچنین برای یخچال‌هایی که دارای اینورتر پیشرفته هستند هم از محافظ یخچال باید استفاده شود.

AVR

این نوع از محافظ در هنگام وقوع نوسانات برق به جای قطع کلی ولتاژ به تعدیل و تنظیم آن می‌پردازد.

 

 

 

 

.